YAGEO
Product No:
CC0201KRX6S7BB104
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 0.1UF 16V X6S 0201
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.1235
10
0.0893
50
0.05092
100
0.04218
500
0.029564
1000
0.024472
2500
0.022772
5000
0.020834
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | YAGEO |
| Series | CC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0201 (0603 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.013" (0.33mm) |
| Voltage - Rated | 16V |
| Size / Dimension | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Temperature Coefficient | X6S |