onsemi
Product No:
BZX85C11
Manufacturer:
Package:
DO-41
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
DIODE ZENER 11V 1W DO204AL
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.2565
10
0.21185
100
0.112195
500
0.073834
1000
0.050208
2000
0.045286
5000
0.039378
10000
0.033468
50000
0.029536
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Power - Max | 1 W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | BZX85C11 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 8 Ohms |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C |
| Supplier Device Package | DO-41 |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 11 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500 nA @ 7.7 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 200 mA |