onsemi
Product No:
BZX79C3V6
Manufacturer:
Package:
DO-35
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO35
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.2945
10
0.24225
100
0.128535
500
0.08455
1000
0.057494
2000
0.05186
5000
0.045096
10000
0.038332
50000
0.03382
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Power - Max | 500 mW |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | BZX79C3 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 90 Ohms |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C |
| Supplier Device Package | DO-35 |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 3.6 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 15 µA @ 1 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5 V @ 100 mA |