Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
BZD27C51P-HE3-08
Manufacturer:
Package:
DO-219AB (SMF)
Batch:
-
Description:
DIODE ZENER 51V 800MW DO219AB
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.418
10
0.3591
100
0.2679
500
0.210463
1000
0.162621
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Series | Automotive, AEC-Q101, BZD27C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | - |
| Power - Max | 800 mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-219AB |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | BZD27C51 |
| Impedance (Max) (Zzt) | 60 Ohms |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Supplier Device Package | DO-219AB (SMF) |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 51 V |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 µA @ 39 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2 V @ 200 mA |