Home / Single FETs, MOSFETs / BSF024N03LT3GXUMA1
BSF024N03LT3GXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
BSF024N03LT3GXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
MG-WDSON-2, CanPAK M™
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 30V 15A/106A 2WDSON
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Series OptiMOS™
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 3-WDSON
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2.2V @ 250µA
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.4mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.2W (Ta), 42W (Tc)
Supplier Device Package MG-WDSON-2, CanPAK M™
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 71 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5500 pF @ 15 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Ta), 106A (Tc)