onsemi
Product No:
BAY73
Manufacturer:
Package:
DO-35
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 125V 500MA DO35
Quantity:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
1
0.304
10
0.2527
100
0.13395
500
0.08816
1000
0.059945
2000
0.054074
5000
0.047016
10000
0.039966
50000
0.035264
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AH, DO-35, Axial |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | BAY73 |
| Capacitance @ Vr, F | 8pF @ 0V, 1MHz |
| Supplier Device Package | DO-35 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 1 µs |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 nA @ 100 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 125 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 500mA |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 200 mA |