B43504J2108M60
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43504J2108M60
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43504
Package Bulk
Ratings -
Impedance 180 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.51 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 140mOhm @ 100Hz