B43504F2128M80
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43504F2128M80
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Ratings -
Impedance 150 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.661" (42.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.73 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 120mOhm @ 100Hz