B43504E2277M60
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43504E2277M60
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43504
Package Bulk
Ratings -
Impedance 570 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 930 mA @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 470mOhm @ 100Hz