B43504D2827M2
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43504D2827M2
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Impedance 190 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.26 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 160mOhm @ 100Hz