B43504B277M80
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43504B277M80
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43504
Package Bulk
Ratings -
Impedance 590 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 2.252" (57.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.35 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm @ 100Hz