B43504A5107M82
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43504A5107M82
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Impedance 1.6 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.465" (37.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 640 mA @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.35Ohm @ 100Hz