B43501D2337M87
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43501D2337M87
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Impedance 390 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.6 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 300mOhm @ 100Hz