B43501B3227M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43501B3227M000
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 385V SNAP
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43501
Package Bulk
Ratings -
Impedance 490 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 385 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.4 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 300mOhm @ 100Hz