B43501A9127M80
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43501A9127M80
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Impedance 890 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 920 mA @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 550mOhm @ 100Hz