B43501A9107M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43501A9107M000
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Quantity:
In Stock : 697
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43501
Package Bulk
Ratings -
Impedance 1.06 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 790 mA @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 660mOhm @ 100Hz