B43501A5476M62
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43501A5476M62
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Impedance 3.39 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 510 mA @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.82Ohm @ 100Hz