B43501A5397M80
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43501A5397M80
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Impedance 410 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.244" (57.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.3 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 340mOhm @ 100Hz