B43501A3567M62
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43501A3567M62
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 385V SNAP
Ratings -
Impedance 190 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 385 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.82 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 120mOhm @ 100Hz