B43457C5338M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43457C5338M
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43457
Package Bulk
Ratings -
Impedance 36 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 3300 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max) 4.201" (106.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 9.4 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm @ 100Hz