B43457C5228M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43457C5228M000
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Ratings -
Impedance 60 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.122" (28.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max) 4.201" (106.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 7.5 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 50mOhm @ 100Hz