B43457A0688M003
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43457A0688M003
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max) 5.728" (145.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C