B43457A0129M003
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43457A0129M003
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43457
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 12000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Polarization Polar
Mounting Type Chassis, Stud Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max) 8.740" (222.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C