B43456A9108M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43456A9108M000
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43456
Package Bulk
Ratings -
Impedance 66 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max) 3.217" (81.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.6 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 60mOhm @ 100Hz