B43456A5688M003
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43456A5688M003
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43456
Package Bulk
Ratings -
Impedance 22 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max) 5.677" (144.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 20 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 17mOhm @ 100Hz