B43455B4129M7
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43455B4129M7
Description:
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43455
Package Bulk
Ratings -
Impedance 11 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 12000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max) 8.728" (221.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 22.5 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 9mOhm @ 100Hz