B43455A0228M003
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43455A0228M003
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43455
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.122" (28.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max) 4.201" (106.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C