B43454A5158M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43454A5158M000
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43454
Package Bulk
Ratings -
Impedance 89 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1500 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.122" (28.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max) 3.217" (81.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 6 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 111mOhm @ 100Hz