B43454A5108M000
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43454A5108M000
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43454
Package Bulk
Ratings -
Impedance 144 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.874" (22.20mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 2.032" Dia (51.60mm)
Height - Seated (Max) 4.201" (106.70mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.4 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 180mOhm @ 100Hz