B43454A4688M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43454A4688M
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43454
Package Bulk
Ratings -
Impedance 24 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.248" (31.70mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max) 5.677" (144.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 14.9 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm @ 100Hz