B43305E2567M60
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43305E2567M60
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Impedance 310 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.13 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 230mOhm @ 100Hz