B43305E2228M62
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43305E2228M62
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Impedance 80 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.99 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 60mOhm @ 100Hz