B43305E2128M82
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43305E2128M82
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Impedance 150 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 1200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max) 2.244" (57.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3.45 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 110mOhm @ 100Hz