B43305B5477M60
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43305B5477M60
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Impedance 410 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.35 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 290mOhm @ 100Hz