B43305A9187M62
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43305A9187M62
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Impedance 1.02 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.11 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 750mOhm @ 100Hz