B43305A9127M87
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43305A9127M87
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Impedance 1.53 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 870 mA @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.13Ohm @ 100Hz