B43305A2278M67
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43305A2278M67
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP
Ratings -
Impedance 65 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 2700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.3 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 45mOhm @ 100Hz