B43305A2228M067
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43305A2228M067
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Ratings -
Impedance 80 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 200 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 2.244" (57.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 4.49 A @ 100 Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) 60mOhm @ 100Hz