B43255E2337M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43255E2337M
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43255
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.28 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.984 A @ 20 kHz