B43255A5566M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43255A5566M
Description:
CAP ALUM 56UF 20% 450V SNAP
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43255
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 56 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 440 mA @ 120 Hz