B43255A4277M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43255A4277M
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43255
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 350 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.906 A @ 20 kHz