B43254F2277M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43254F2277M
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.55 A @ 20 kHz