B43254E2277M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43254E2277M
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 970 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.504 A @ 20 kHz