B43254B5277M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43254B5277M
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 880 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.364 A @ 20 kHz