B43254B1567M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43254B1567M
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 160 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.53 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.372 A @ 20 kHz