B43254A5686M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43254A5686M
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 68 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 340 mA @ 120 Hz