B43254A5127M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43254A5127M
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43254
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 510 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 790.5 mA @ 20 kHz