B43252C9826M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43252C9826M
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 82 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 540 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 837 mA @ 20 kHz