B43252B337M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43252B337M
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43252
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 315 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.36 A @ 120 Hz