B43252A6476M
EPCOS - TDK Electronics
Product No:
B43252A6476M
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 500V SNAP
User Guide
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Series B43252
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 387.5 mA @ 20 kHz